In bijna elke klas zijn leerlingen te vinden die graag lezen. In het project Peer Power in de leesomgeving proberen we deze leerlingen in te zetten als leesambassadeurs. Hoe kunnen zij hun medeleerlingen inspireren om (weer) meer te gaan lezen?
In deze tweede blog lees je hoe het met het Peer Power Project gaat op het Globe College.
De derde bijeenkomst van het Peer Power Team staat in het teken van de vraag: hoe gaan we onze doelen bereiken?
De leerlingen gaan fanatiek aan de slag met een brainstorm in twee groepen en twee rondes. Tijdens het brainstormen schrijven ze hun ideeën op post-its. In de tweede brainstormronde vullen ze hun eerste ideeën aan met behulp van een lijstje met voorbeeldactiviteiten.
De leerlingen komen snel op gang en al snel vliegen de ideeën je om de oren; de één nog ambitieuzer dan de ander. Na beide brainstormrondes komen de groepen weer samen. Ze delen hun ideeën, bespreken welke plannen ze het leukst vinden en welke ook echt haalbaar zijn om uit te voeren. Ieder teamlid krijgt twee stickertjes en plakte deze op diens voorkeursideeën.
Ideeën uit de brainstorm
Uit de brainstorm komen de volgende ideeën:
- Lezen stimuleren in de klas
- Samen een klassenboek schrijven.
- Samen lezen.
- Bij klassikaal lezen stemmen op verschillende boeken, zodat leerlingen zelf mee kunnen kiezen.
- Het leesmaatjes-systeem: leerlingen aan elkaar koppelen als leesmaatjes (3 stemmen).
- Tips opstellen voor het beginnen met het lezen van een boek.
- Spel- en spelelementen
- Tongbrekers: een voorleesspel of challenge.
- Een spel waarbij keuzes leiden tot verschillende verhaaleindes.
- Een boekenspel maken: een bordspel met vragen en opdrachten over boeken die leerlingen lezen (5 stemmen).
- De leessmaak-test: een quiz waarmee leerlingen ontdekken van welk genre ze houden, zoals fantasy, true crime of bijvoorbeeld romantiek.
- Creatieve en media-activiteiten
- Met de klas een boek lezen en daar een filmpje van maken, zoals een boekentrailer.
- Een boekchallenge op social media, bijvoorbeeld via TikTok of Instagram (2 stemmen).
- Biografieën promoten met verhaallijnen
- Onderzoeken en keuzes ondersteunen
- Een keuzeboom ontwerpen die helpt bij het kiezen van een leuk boek.
- Interviews houden met leerlingen over boeken.
- Acties en promotie
- Een winactie organiseren
Uitwerking ideeën
Twee weken later komt het team opnieuw samen, dit keer om de gekozen ideeën verder uit te werken. Een groep gaat aan de slag met het boekenspel en de andere groep werkt het leesmaatjes-systeem verder uit. Daarbij denken ze onder andere na over:
- Wat is ons idee?
- Wat willen we bereiken?
- Wat moet er allemaal gebeuren?
- Wat hebben we nodig?
- Wie doet wat en wanneer?
- Wat gaat het kosten?
De groep die het spel gaat maken, begint opnieuw met brainstormen. Ze willen eerst een prototype spel ontwikkelen, welke ze vervolgens testen en verder verbeteren.
De leesmaatjesgroep wil eerst een enquête opstellen om leerlingen te werven. Vervolgens willen ze leerlingen koppelen op basis van hun favoriete genre. Ook denken ze alvast na over een mogelijke beloning voor deelnemers, bijvoorbeeld een Boekenbon.
Meer weten?
Hoe dit verder gaat lees je in de volgende blog.
Meer weten over het project of de andere scholen? Ga dan naar de pagina over het Peer Power project.
